RYCERZE KOLUMBA

2 października 1881 roku, mała grupka mężczyzn spotkała się w piwnicy Kościoła Najświętszej Marii Panny na alei Hillhouse w New Haven, stanie Connecticut. Z inicjatywy proboszcza, 29-letniego księdza  bł. Michaela McGivneya, mężczyźni ci założyli stowarzyszenie bratnie, które później stało się największą w świecie katolicką, rodzinną organizacją bratnią. Znajdowali oni siłę w solidarności, poczucie bezpieczeństwa w jednomyślności i wspólnemu oddaniu się świętej sprawie: przysięgali bronić swojej ojczyzny, rodziny i wiary…

Łączył ich ideał Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryk, który przywiózł chrześcijaństwo do Nowego Świata.

Jedną z ich pierwszych inicjatyw była skuteczna obrona wdowy przed odebraniem jej dzieci przez ówczesny sąd.

Osiągnęli swój cel, gdy 29 marca 1882 roku została zalegalizowana organizacja Rycerzy Kolumba. To byli pierwsi Rycerze Kolumba.

Kamieniem węgielnym działalności Zakonu Rycerzy Kolumba jest jego wierność Kościołowi Katolickiemu i jego misji. Zakon przekazuje miliony dolarów dla działalności Kościoła na wszystkich szczeblach, a członkowie przepracowują społecznie miliony godzin w służbie Kościoła.

• Ochrona ludzkiego życia
    Jako Rycerze Kolumba jesteśmy powołani do obrony godności każdej istoty ludzkiej w każdym stadium rozwoju i do wspólnego budowania kultury życia i cywilizacji miłości.W toczącej się walce o prawa dla nienarodzonych dzieci i osób starszych, członkowie Rycerzy Kolumba, ich rodziny i wszyscy obrońcy życia dążąc do zmiany prawa, muszą jednocześnie dążyć do zmiany ludzkich serc. W swojej działalności niosąc pomoc kobietom w ciąży i otaczając troską osoby niepełnosprawne i starsze, muszą jednocześnie świadczyć o niesprawiedliwości aborcji, badań nad embrionalnymi komórkami macierzystymi, eutanazji i samobójstwa w asyście lekarza.
    Każde życie jest święte od momentu poczęcia do naturalnej śmierci!
  • Działalność charytatywna Zakonu
    Zaangażowanie społeczne, w duchu wartości chrześcijańskich, jest wyróżniająca cechą Rycerzy Kolumba, którzy swoje talenty i czas poświęcają służbie Kościołowi, lokalnej wspólnocie, rodzinie, młodzieży i braciom Rycerzom.
    Sukces działalności społecznej można przypisać między innymi temu, że Najwyższa Rada nie narzuca programów . Wszystkie inicjatywy są oddolne, zaproponowane przez członków i są odpowiedzią na potrzeby lokalnej wspólnoty.
  • Poparcie dla Kościoła
    Od momentu założenia w 1882 roku, jednym z głównych zadań Rycerzy Kolumba było wspieranie Kościoła Katolickiego. Rycerze Kolumba służą Kościołowi w wieloraki sposób: od sponsorowania odnowy fasady Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie, po pomoc w lokalnych parafiach.
  • Rycerze Kolumba w Polsce
    Rycerze Kolumba rozpoczęli swoją działalność w Polsce w roku 2006. Rada Dyrektorów Rycerzy Kolumba, na posiedzeniu w dniach 4-6 lutego 2011 r., podjęła decyzję, aby uczynić Polskę Radą Stanową. Pierwsza konwencja stanowa, gdzie ukonstytuowała się Rada Stanowa oraz wybrano Delegata Stanowego, odbyła się w dniach 20-22 maja 2011 roku w Częstochowie, natomiast uroczyste wprowadzenie na urząd w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach w dniu 25 czerwca 2011 roku. Zapraszamy na naszą stronę internetową: www.rycerzekolumba.com
  • Rycerze Kolumba w naszej parafii.
    Rycerze Kolumba są nieodzowną częścią naszego Kościoła. Wiele osób już nas rozpoznaje, ale nie wszyscy wiedzą, że pomagamy dla Caritasu, organizujemy zbiórki pieniędzy, budujemy co roku ołtarze na Boże Ciało, remontujemy Krzyże, współpracujemy z innymi grupami religijnymi wspólnie budując Żłóbek, Grób Pański, pomagamy w remoncie Kościoła troszcząc się również o jego teren. Jesteśmy w Kościele w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, oraz na wszystkich najważniejszych uroczystościach kościelnych i patriotycznych. Sprzedajemy świece Caritas, nosimy baldachim kościelny, oraz z dumą nasz sztandar pod wezwaniem Rotmistrza Witolda Pileckiego . Uczestniczymy we wspólnych czuwaniach, modlitwach różańcowych, pielgrzymkach, w celu wzmocnienia naszego Braterstwa i pogłębiania wiary. Ostatnio wprowadziliśmy do naszego Zakonu nowych Braci w Kościele po raz pierwszy w ceremonii otwartej, tak by członkowie rodzin i wszyscy chętni mogli być świadkami jak mężczyźni, wstępują do Zakonu Rycerzy Kolumba. Zrobiliśmy to po to, by być jeszcze bardziej poznawalnymi w Kościele.Zachęcamy wszystkich praktykujących naszą wiarę mężczyzn do wstąpienia w nasze szeregi, w celu czynienia dobra i pogłębiania swojej wiary.