Pogrzeb

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Dokumenty wymagane przy zgłoszeniu pogrzebu:

Pogrzeb zgłaszamy w parafii zamieszkania Zmarłego.

W kancelarii należy okazać:

1. Akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego,
  2. Zaświadczenie o przyjęciu Sakramentu Chorych przed śmierci i wiatyku(ostatnia Komunia święta), jeśli zgon nastąpił poza parafią np.: w szpitalu (wystawia je kapelan szpitala).
  3. Pozwolenie na urządzenie pogrzebu z parafii, gdzie Zmarły mieszkał(jeśli pogrzeb ma odbyć się w naszej parafii)

W kancelarii parafialnej najbliższa rodzina zmarłego otrzymuje:

1. Potwierdzenie ustalenia daty i godziny pogrzebu(po przedstawieniu kopi aktu zgonu z USC, zaświadczenia o sakramencie chorych i informacji na jakim cmentarzu jest pogrzeb).
  2. Potwierdzenie złożenia ofiary za posługę pogrzebową dla rodziny zmarłego (do wystawienia rachunku pogrzebowego potrzebny jest PESEL członka rodziny na kogo ten rachunek ma być wystawiony)

Najlepszym darem dla Zmarłego jest pełne uczestnictwo we Mszy Świętej (z przyjęciem Komunii Świętej)

Warto naśladować piękny zwyczaj zamawiania Mszy świętej za Zmarłego zamiast kwiatów czy wieców pogrzebowych.

Pogrzeb katolicki:

Pogrzeb chrześcijański nie udziela zmarłemu ani sakramentu, ani sakramentaliów, ale jest obrzędem liturgicznym Kocioła. Pogrzeb chrześcijański wyraża wiarę w życie wieczne i zmartwychwstanie. Kościół w znakach pogrzebu chce ukazać swoją jedność z człowiekiem w drodze z ziemi do nieba. Wyprasza pomoc duchową zmarłemu, okazuje szacunek jego ciału, a żywym niesie pocieszenie.

Obrzędy pogrzebowe przewidują kilka form liturgii np.: Msza Św. lub bez niej (w zależności od poziomu religijnego zmarłego i okoliczności jego śmierci).

Gorąco zachęcamy do modlitwy w intencji zmarłego, a zwłaszcza do pełnego uczestnictwa we Mszy Św. pogrzebowej. Ważne jest by przystąpić do sakramentu pokuty i przyjąć Komunię Św. w intencji zmarłego.

Także po pogrzebie o zmarłym należy pamiętać, otaczając go modlitewna pamięcią np. przez:

• Msze Ś w 30 dzień po śmierci;
  • Msze Św. w rocznicę śmierci;
  • Msze Św. w innych terminach (np. w dzień imienin, urodzin);
  • Nowenna różańcowa i wypominki w miesiącu listopadzie;

Kto nie może otrzymał pogrzebu katolickiego:

Według Kodeksu prawa Kanonicznego, kan 1184:

1. Jeśli przed śmiercią nie dali żadnych oznak pokuty, pogrzebu kościelnego powinni być pozbawieni:
  2. notoryczni apostaci, heretycy i schizmatycy;
  3. osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej:

inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych.