7 Niedziela Zwykła 19.01.2023

7 Niedziela Zwykła, 19.02.2023 r.

1. W dniu dzisiejszym rozpoczyna się 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem “Ku Trzeźwości z Kościołem”. Przez ten czas w naszym kościele wystawiona będzie Księga Próśb i Podziękowań Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, do której będzie można wpisywać swoje intencje. Zachęcamy do indywidualnej i wspólnotowej modlitwy w intencji trzeźwości naszego narodu.
  2. Dziś po każdej Mszy św. młodzież z Ruchu Światło-Życie rozprowadzać będzie Zdrapki Wielkopostne. To zbiór prostych zadań na każdy dzień Wielkiego Postu, które mają pomóc w przygotowaniu się do Świąt Wielkanocnych. Wychodząc z kościoła można je nabyć składając dobrowolną ofiarę. Dochód ze zdrapek przeznaczony będzie na dofinansowanie wakacyjnych rekolekcji oazowych dla młodzieży.
  3. W środę 22 lutego rozpoczyna się Wielki Post. Jest to Środa Popielcowa. Obowiązuje post ścisły: dla wszystkich – powstrzymanie się od pokarmów mięsnych, dla tych zaś, którzy ukończyli  18 rok życia, a nie rozpoczęli 60 -tego  także post ilościowy 3 posiłki dziennie – w tym raz do syta.
  4. W Popielec, w naszym kościele, Msze św. z pokutnym aktem posypania głów popiołem będą sprawowane w godz.: 6.30; 7.00; 11.00; i 18.00.  Kandydaci do bierzmowania uczestniczą we Mszy św. o godz. 18.00.
  5. W Wielkim Poście, w każdą środę, także w Środę Popielcową, o godz. 17.15- Droga Krzyżowa dla dzieci. W piątek o godz. 17.00 – dla dorosłych. W piątek po Mszy św. o godz. 18.00 – dla młodzieży. Młodzież, która przygotowuje się do bierzmowania uczestniczy w drodze krzyżowej w piątek po Mszy św. o godz. 18.00.
  6. Gorzkie Żale będą odprawiane w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 17.30.
  7. W przyszłą niedzielę zbiórka do puszek na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.
  8. Zakończyliśmy wizyty duszpasterskie w naszej parafii – kolędę.  Dziękujemy za życzliwe przyjmowanie nas do swoich domów. Z rozmów duszpasterskich wynikało, że  wielu parafian systematycznie nie uczestniczy w niedzielnych Mszach św. Zachęcamy usilnie do systematycznego uczestnictwa w  każdą niedzielę i święta  we Mszy św. Zachęcamy do codziennej rodzinnej wieczornej modlitwy. W wielu  mieszkaniach nie ma krzyża czy religijnego obrazu. Takie znaki są bardzo ważne, przypominają, o Bogu i o świętych. Krzyż, zaś jest  najpewniejszą ochroną przed złem. Czasami tylko na kolędę krzyż wyjmowany jest z szuflady. Później zaś chowany. Nie wstydźmy się naszej wiary i jej znaków.    Zachęcamy, aby ci którzy żyją w związkach niesakramentalnych, a mogą je zawrzeć,  to uczynki.  Tam zaś gdzie są przeszkody,  niech będzie modlitwa, uczestniczenie we Mszy św., chrześcijańskie wychowywanie    Ci, którzy na stałe opuszczają Ostrów Mazowiecką i osiedlają się w innych miejscowościach, niech tam zapiszą się do  parafii. O przynależności do parafii świadczy miejsce zamieszkania.
  9. Dziękujemy serdecznie za ofiary złożone   na potrzeby kościoła, jak i na kolędę. Koszty funkcjonowania parafii wzrastają. Ofiary złożone na potrzeby kościoła pomogą nam na opłacanie należności  za energię elektryczną, ogrzewanie i inne opłaty. Ceny anergii i ciepła bardzo dużo wzrosły. Także bardzo duże rachunki przychodzą za wywóz śmieci z cmentarza. Dzięki waszej ofiarności wszystkie opłaty na utrzymanie parafii, jak i do kurii diecezjalnej   opłacane są w terminie i nie mamy długów. Mam nadzieje, ze ponadto będziemy mogli wykonać inne potrzebne prace przy obiektach parafialnych i w ogrodzie. Dziękujemy  za wszystkie  znaki gościnności. W czasie wizyty duszpasterskiej każda rodzina otrzymała kalendarz parafialny. Jeśli ktoś, przez naszą nieuwagę, nie otrzymał kalendarza, albo pragnie komuś go sprezentować, to można w zakrystii  nasz kalendarz otrzymać.
  10. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. W tygodniku Idziemy in. artykuły o sakramentach: „Sakramenty pod obstrzałem”, o związkach niesakramentalnych: „Moda na partnera”, o zaproszeniach na ślub cywilny: „W zgodzie z sumieniem czy z ludźmi?”, o Kościele w Irlandii: „Irlandzkie doświadczenia”, o depresji: „12  kroków z depresji”.  a także wiele wiadomości z regionu, kościoła i świata. Jest też do nabycia ostatni numer L’Osservatore Romano.